Тут ми не будемо довго розповідати про історію розвитку шоломів, а відразу розглянемо те що можна придбати, добути або отримати в даний час на території України.

І так спочатку трохи роз’яснення з чого взагалі складається шолом і на що треба звертати увагу. Основні частини це купол шолому, підвісна система, подушки, і аксесуари. Почнемо з куполу і з того які в нього можуть бути характеристики.

Очевидні характеристики це форма куполу, матеріал куполу, та вага.

Форма куполу буває різна, але в цілому можна розділити на декілька типів. Перший різновид це повний купол, інколи його називають вухастий шолом. Це можуть бути шоломи MICH, ACH, ECH

Форма цих шоломів була розроблена на заміну шоломів PSGT, і в першу чергу для загальновійськових задач армії США у 2000 році. Шоломи такої форми виробляє багато виробників як з поліетилену, так і з арамідного волокна. При виборі шоломів такого типу, головне розглядати в першу чергу більш імениті бренди, бо в них як правило більший контроль якості. У випадку такої форми куполу, сам розмір не має такого суттєвого значення, якщо ви не плануєте вдягати активні навушники, головне щоб шолом в принципі мав достатньо місця для вашої голови і щоб сам купол міг закривати голови майже до самих бровей. Але якщо все ж таки навушники ви плануєте використовувати, то треба обирати модель навушників які по перше буде комфортно носити довгий час, бо зняти їх буде можливо тільки знявши шолом, також треба обрати таку модель навушників де навушники кріпляться не на дузі а саме на ремінній системі.

 

На думку більшості військових інструкторів саме шолом з повних куполом є більш безпечним та доречним в умовах повномасштабних військових дій.

Купол шолому типу хайкат (hight cut) також їх називають безвухий, Fast, Ops Core і тд.

Данний тип форми був розроблений в 2007 році для армії США. Можна побачити безліч назв цього типу куполу, на приклад Hight cut (високий зріз) або FAST (Future Assault Shell Technology) накі назви зʼявилися через назву моделі шолому від фірми Ops Core, яка і постачала шоломи для армії і спеціальних структур США. Ці шоломи майже завжди можна побачити вже з вмонтованими рейлами і base plate (шрауд) бо в цілому концепція такого шолому спрямована на зручність у використанні з великою кількістю аксесуарів, жертвуючи певною площею захисту. Обираючи такий шолом треба в першу чергу розуміти що сам балістичний матеріал не закриває зону вух, і розроблялась така форма в першу чергу для операторів спеціальних підрозділів яки виконують завдання в яких зручність і швидкість важливіша за балістичний захист, але на практиці ми бачимо зовсім інший підхід. Через те що на фото і відео повʼязаних з військовими найчастіше потрапляють спецпризначенні або оператори поліцейських підрозділів, такі шоломи набули певної популярності. Тому коли ви обираєте шолом, треба враховувати що для вас важливіше, площа захисту чи зручність користування навушниками.

Крім того бувають різні концепції того яким чином на шоломі «зниклі вуха». Іноді за основу береться просто купол шолому ACH/MICH, і виробник просто не робить певну ділянку куполу, як на приклад на шоломах Aholdtech. Це дає користувачу досить велику відстань між самим куполом і головою, а також дозволяє розмістити демфуючі подушки будь-яким чином. На приклад можна зробити посадку шолома більш глибокою і перекрити трохи більше голови, або розмістити додаткові подушки для комфорту чи вентиляції. Також треба звернути увагу, що при глибокій посадці іноді не буде можливості правильно розмістити навушники, бо край куполу не дасть гарнітурі повноцінно притиснутись до вух.

Інша концепція це зробити профіль куполу адаптованим саме під носіння навушників (шоломи PGD ARCH,SXE BURAN). В такому випадку купол буде менш глибоким. Розмір шолому треба буде обирати більш ретельно, бо надто малий шолом може або просто не дозволяти його вдягти, якщо він замалий, або навушники не будуть щільно притискатись до вух і тоді не врятують від баротравми при вибуху. Найкраще міряти шолом разом з навушниками і кріпленнями, щоб все працювало правильно.

Також бувають не типові форми шоломів, як то cry precision air frame

 

Або шоломи фірми Ulbricht

У всіх нетипових шоломів є певні вузькі направлення, але в більшості випадків, вони розроблені не для повномасштабних війн і крім дуже високої ціни і проблемами з адаптуванням аксесуарів до них, нічого не дадуть.

 

Підвісні системи.

Почнемо з того, що незважаючи на дуже велику кількість забобонів і не дуже обґрунтованих міфів, шолом треба носити на голові а застібати на підборідді. Чому саме так ми розкажемо в іншій статті. При виборі шолому треба звертати увагу на конструкцію системи і на те на скільки якісно вона виконана. Розстібання неякісного фастексу може лишити вас захисту голови в найнеочікуваніший момент, але в магазині Legion Ukraine ви не знайдете таких випадків, бо ми завжди перевіряємо увесь асортимент перед тим як його викладати на сайт.

 

Обираючи шолом, ви можете побачити підвісну систему по типу системи Team Wendy Cam Fit, і так склалося що зараз є дуже велика кількість систем схожих на неї, бо такий дизайн є найбільш зручним, але якість може сильно відрізнятись в залежності від виробника. Якщо почати шукати по запитам таку підвісну систему, то можна знайти безліч пропозицій в яких просто вказана назва Team Wendy, але все це буде репліками різної якості. Одна з найкращих систем такої конструкції є система BOA, яку можна побачити в нашому магазині на шоломах ARCH і MASKPOL. Якість виконання не поступається оригінальній, а до функціоналу додали регулювання трещітки не тільки за стискання а й на розтискання. В оригіналі для розтискання треба зняти фіксацію повністю і знову затиснути. На нашу думку BOA одна з найкращих підвісних систем.

Також є системи аналогічні Ops Core. Вони відрізняються тим що фіксація голови відбувається пластиковим каркасом, по типу будівельних касок. Такі системи теж чудово працюють при відповідній якості. Але купувати таки системи окремо від шолома, треба більш уважно, бо вона може підійти не до всіх шоломів.

Також у базових варіантах шоломів, можна зустріти H образну підвісну систему. Налаштування такої системи може забрати у вас трохи більше часу і зусиль, бо це одна з найпростіших систем, але при цьому вона дуже надійна і у випадку носіння навушників під шолом, може бути навіть більш комфортна в порівнянні з розвинутими системами

 

Подушки шоломів мають досить суттєве значення в комфорті носіння. Саме подушки та підвісна система робить шолом зручним. Зручність питання не тільки комфорту, а й того яку кількість часу ви зможете перебувати в шоломі. Також треба не забувати і про демферні властивості. Шолом захищає не тільки від уламків, а ще й від звичайних ударів, а при використанні правильних подушок, можна також зменшити заперешкодні травми.

Найтастіше ми можемо побачити ось такі комплекти подушок які продаються окремо

І це знову ж таки копії різної якості, конструкція яких запозичена у Team Wendy. Конструкція складається з жорсткого шару демферів, які запобігають травмам при сильних ударах і також мʼякого шару, який відповідає за відвод вологи і комфорт носіння. У дуже багатьох шоломів середньої цінової ланки установлені саме такі подушки, і вони досить непогано працюють, але якщо ви хочете покращити комфорт носіння, ви можете замінити мʼякі подушки на гелеві з ефектом памяті.

 

У деяких шоломах на приклад ARCH ви можете отримати подушки з ефектом памʼяті відразу, як і підвісну систему BOA, що разом робить цей шолом дуже комфортним. Матеріал таких подушок дозволяє виконувати одразу і функції жорсткого шару в мʼякого.

Також бувають демфуючі системи які набули розвитку взявши за основу ще американський шолом М1 часів другої світової війни

 

Коли ви бачите цю конструкцію, стає більш зрозуміло, звідки прийшла назва «підвісна система» бо раніше вона саме підвішувала купол шолому над головою. Незважаючи на досить архаїчну будову, такі системи можуть бути досить комфортними для носіння, особливо коли вони отримали більшу сучасне виконання, як у шоломах Schuberth

 

Як налаштувати шолом

Незважаючи яка у вас підвісна система і подушки, обовʼязково треба приділяти увагу налаштуванню і тому яку кількість подушок ви задієте, в яких місцях і як налаштуєте систему фіксації. Для комфорту треба знайти баланс між свободою рухів, і щільністю. Якщо ви все зафіксуєте надто сильно то кровообіг у поверху голови почне  погіршуватись і спершу голова почне мліти, а потім почнеться головний біль, через що доведеться знімати шолом і залишатись на деякий час не захищеним. Щоб цього не було почніть з розташування подушок, розташуйте полушки так, щоб тімячко, опинилось між подушками, щоб не було прямого натискання. Далі розмістіть подушки водовж голови по верху, і спробуйте по сидіти деякий час без бокових подушок, щоб вся вага шолому розподілились по верху голови і перемішуйте подушки поки не знайдете більш комфортне положення. Без бокових подушок ви швидше відчуєте де саме шолом буде перетискати кровообіг на голові. Якщо ви знайшли найбільш зручне положення, розмістіть подушки з боків так, щоб вони ніби тиснули трохи плотніше, це дасть можливість розподілити вагу більш рівномірно, бо з часом носіння саме верхні подушки почнуть просідати. Далі на повністю розпущеному затискачі, налаштуйте ремені таким чином щоб вони зовсім трохи провисали, і не сильно натягувалися при повністю відкритому роті. Застібати пасок треба саме через підборіддя. І тільки після цього можете піджати затискач на потилиці. Якщо ви відчуваєте що ніде шолом не давить і вам досить комфортно в ньому, перевірите, чи не сильно він підстрибує від голови при різких рухах і стрибках. Після цього, спробуйте провести деякий час не знімаючи шолом, щоб відразу зрозуміти де вам не комфортно. Чим більше ви будете приділяти уваги налаштуванню вашого спорядження, тим комфортніше вам в ньому буде, а значить ви зможете зекономити сил, і також пробути більшу кількість часу у спорядженні. Ваше спорядження налаштовано правильно, якщо ви забуваєте його знімати, коли воно не потрібно, а ні забуваєте вдягти, коли потрібно.

Аксесуари.

Важливим елементом аксесуарів до шоломів є кавер. По перше він зменшує відблискування округлої і рівної поверхні шолома, по друге в ньому шолом менше нагрівається. Крім того кавер запобігає пошкодженню верхнього шару покриття шолому, що у випадку кевларових і арамідних куполів досить важливо.  Тому навіть у випадках камуфльованих шоломів всеодно кавер треба використовувати. Також саме кавер є модулем для фіксації інших аксесуарів. Є дуже велика кількість каверів але переважно їх можна розділити на такі котрі фіксуються за рахунок затягування нижньої кромки і такі які фіксуються на велкро (ліпучках)

Перший варіант з затягуванням, використовується на повнокупольних шоломах.

В більшості випадків такий кавер підійде на будь-який шолом, єдине що треба зауважити, що такий кавер треба після вдягання і затягування, перемістити таким чином, щоб у районі лоба кавер діставав до голови, тобто треба його зсунути так, щоб натягнута частина була ближче до потилиці. Саме такий кавер ви можете придбати у нашому магазині Легіон Юкрейн. В цьому випадку є можливість фіксації маски на шоломі, і також є стропи для розміщення додаткових елементів камуфляжу. Якщо є необхідність використовувати такий кавер разом з рейлами та шраудом, то ви можете зняти рейли і шрауд, після чого зробити отвори у кавері і прикрутити рейли і шрауд поверх каверу, прибравши зайву тканину у необхідних місцях.

Також бувають кавери які кріпляться на велкро і їх використовують як правило на хай кат шоломах

У випадку таких каверів, треба підбирати кавер під конкретний шолом, у нашому магазині є декілька варіантів розміру каверів, які підходять під більшість шоломів, але треба уточнювати у менеджера який саме у вас шолом. У випадку коли кавер надто великий, ви також можете відкрутити рейли, натягнути кавер і прикрутити рейли поверх каверу, зробивши у кавері отвори під гвинти.

 

Як вдягнути кавер на шолом?

Вдягати такий кавер на шолом трохи складніше ніж зазвичай, через те що складно з першого разу попасти наліпками і неможливо переміщувати вже вдягнутий кавер. Але ви можете використати невеличкий лайфхак. Для цього треба: повністю розпустити гумові фіксатори зверху каверу, зафіксувати кавер тільки в передній частині, орієнтуючись на виріз під шрауд, далі ви можете покласти аркуш паперу між кавером і шоломом, щоб велкро не зчепилися, і після того як ви рівномірно розтягнете кавер ви можете обережно, щоб не розірвати аркуш, витягнути його з під каверу.

Рейли на шоломі

Рейли потрібні для того щоб розміщувати дуже великий спектр аксесуарів. Є аксесуари які кріпляться відразу на рейли, і також є перехідники з рейлу на планку пікатіні або ріс планку, для того що можна було розмістити збройові аксесуари, на приклад ліхтар.

Найчастіше на рейлах розміщують кріплення для активних навушників у випадку шоломів хай кат

 

Коли вам необхідно швидко знімати і вдягати навушники, такий варіант кріплення є найзручнішим, але треба зважати, що якщо купол шолома підібраний не правильно і його розмір надто великий, то навушники можуть або погано притискатись до голови, або взагалі не діставати до вух. У такому випадку вам можуть допомогти кріплення типу чебурашка, як на фото вище, в них дуже видикий діапазон регулювання, і також є дуже зручна система їх розтискання, але такі кріплення досить сильно сбільшують гарабити голови

 

Тому якщо габарити для вас важливі, треба підбирати розмір шолому ретельніше і використовувати стандартні кріплення, або вдягати навушники під шолом

Використовуючи навушники з такими кріпленнями не рекомендується носити навушники на потилиці, максимум це просто відімкнути їх в боки, тому що вдягнувши їх на потилиці шолома, ви ризикуєте через деякий час деформувати кріплення і після цього вони перестануть притискати навушники до вух, зігнути їх в зворотню сторону досить складно і після намагань все виправити як правило металічні елементи вигинаюится по різному і носити навушники стає максимально некомфортно.

 

Навіщо потрібні гачки на еластичних елементах шолому? Якщо коротко, для більш надійної фіксації приладу нічного бачення

 

 

Раніше так званий rhino mount (кронштейн приладу нічного бачення) взагалі не мав фіксації в нижньому і верхньому положенні і фіксувався якраз за рахунок цих гачків. Зараз же фіксатор є, але й люфти можуть бути, а ви однозначно не хочете щоб прилад який може важити до пів кг, ще й бовтався на голові, тому для того щоб ліфтів не було і потрібні ці гумові фіксатори.

 

Підсумок-противага для шолому

 

В Україні цей підсумок називають противагою, в інших  battery punch. Якщо ви забираєтесь використовувати прилад нічного бачення, то вам обовʼязково потрібен цей девайс. Є прилади де батарейний блок винесений назад, є в яких ні. У будь-яких випадках вам потрібно компенсувати вагу приладу спереду, противагою позаду. Зайва вага на голові безумовно втомлює але зміщений центр ваги, втомлює моментально. Якщо у вас прилад в якому блок живлення не винесений назад, то ви можете розмістити резервні елементи живлення в такому підсумку для компенсування ваги. Якщо цього недостатньо, то ви можете розмістити там будь що, хай це буде навіть мультитул чи набої в кліпсах, але збалансувати вагу шолома вкрай необхідно. Крім того підсумок має бути зафіксований максимально жорстко щоб не було ніяких похитувань при пересуванні. Можна навіть не помітити відразу як швидко шия втомлюється коли якась вага на шоломі не зафіксована надійно.

 

Завжди приділяйте увагу вашому спорядженню, навіть дуже дорогі девайси потребують належної уваги до їх розміщення, фіксації і зручності використання. Іноді достатньо просто шматку клейкої стрічки, або 10-15 хв роботи з голкою та ниткою щоб покращити вашу ефективність та мобільність, бо спорядження може бути дуже якісним та продуманим, але ваші індивідуальні потреби можуть бути не завжди стандартними і зручними особисто в вашому випадку. Тому вивчайте фото спорядження різних бійців, звертайте увагу на те, як у кого і де розміщено, і знаходьте те що потрібно вам.